Baterie w Sony

Decydując się na konkretny model smartfona zazwyczaj kierujemy się jego designem, ale też parametrami. Watro też zawsze zastanowić się nad pojemnością baterii. To w końcu od niej zależy, jak długo będziemy mogli korzystać z urządzenia.

Wybierając na przykład smartfon Sony Xperia XZ Premium, na stronie producenta można znaleźć wiele ciekawych informacji, na temat użytego akumulatora. Mówi on, że przy normalnym użytkowaniu, bateria powinna wytrzymać cały dzień, natomiast kiedy telefon jest intensywnie użytkowany, włącza się tryb Smart Stamina. Czym charakteryzuje się ten tryb? Przede wszystkim dokładnie szacuje czas, jaki pozostał do wyładowania, następnie ostrzega i informuje o włączeniu trybu. Tryb Smart Stamina ogranicza zużycie energii, dzięki czemu bateria wystarczy na cały dzień. W zależności od potrzeb można wybrać jeden z trzech poziomów oszczędzania energii. Producent mówi, że bateria użyta w tym modelu charakteryzuje się większą wytrzymałością. Wszystko dzięki technologii Qnovo Adaptive Charging i funkcji ochrony baterii, które dostosowują obciążenie podczas ładowania i pozwalają nawet dwukrotnie wydłużyć optymalne działanie baterii.

Producent chwali się również inteligentnymi cyklami ładowania. Dzięki temu smartfon podłączony do prądu naładuje się do 90%, by bateria nie została uszkodzona. Natomiast doładowanie do 100% następuje bezpośrednio przed zwykłym czasem rozpoczęcia aktywności. Co też ważne, w zestawie znajduje się ładowarka Quick Charger, która pozwala na godziny pracy baterii po zaledwie kilku minutach ładowania.
Od czego zależy długość pracy baterii? Największy wpływ na czas pracy baterii ma intensywność podświetlenia (którą można regulować samodzielnie), podświetlony obszar (zwykle mniejsze ekrany pobierają mniej energii) oraz rozdzielczość. Bardzo dobre recenzje otrzymała Sony Xperia X, posiadająca 2620 mAh baterię. Przy intensywnym użytkowaniu wytrzymuje nawet 26 godzin, przy normalnym aż dwie doby. Jeszcze lepiej sprawuje się Sony Xperia Z3 Compact. Japoński producent zastosował tu tryb Ultra Stamina, dzięki któremu przy normalnej eksploatacji smartfona można z niego korzystać aż 3 dni. Ale nie tylko tryb ma wpływ na długie działanie baterii, ale również  dobra optymalizacja modułów łączności oraz ekran o rozdzielczości 720p, który nie obciąża tak bardzo procesora.